Richard Fajnor

Vítam Vás na dvojinštalácii výtvarníka Richarda Fajnora, ktorú nazval - v duchu všetkého čo sa tu deje: To už tu bolo, a v duchu poslednej výstavy v týchto priestoroch aj: To už tu nie je. Celkový názov je trumf historizmu.
Takže trochu hráme hru o umenie, v ktorej všetky trumfy má síce v rukách história, ale karty, ktoré drží si podobne ako Surrealisti robíme sami. Aj to už tu samozrejme bolo. Aj galéria v byte, aj inštalácie, aj práca s videom, ktoré nás zaznamenáva a podobá sa dokumentačným prístrojom nemocníc, policajných staníc či dopravných podnikov vydávajúcich električenky. Xeroxové portréty nám snáď dajú najavo, že ak je niečo s čím nechceme mať nič spoločné, tak to je aura umeleckého diela. Triumf nášho historizmu je bez aury a miestami aj bez umeleckého diela. Výstava, ktorá sa umeleckých diel týkať bude, bude druhá časť tejto inštalácie v priestoroch divadla Stoka, ktorá bude mať názov TRUMF FUTURIZMU a otvára sa 2O. apríla. Takže ak máte záujem odkazujem Vás týmto do Stoky. Ale upozorňujem Vás, že tak ako tu dnes Peter Rónai robí svoju antiperformance tak, že tu nie je a nerobí ju, zaraďujeme sa tak aj my do skupiny fiktívnych galérií s fiktívnym programom, ktorý tu už nie je.

Monika Mitášová , 24.3.1998

..........................................

Vážené dámy, vážení páni,
na dnes meteorológovia ohlásili rizikový stupeň číslo jedna - teda žiadnu záťaž;
s ľahkosťou teda odhadzujem do minulosti melanchóliu za týmito priestormi a vítam vás, hoci poslednýkrát v priestoroch Galérie Živa na Podtatranského ulici v Bratislave;
vítam vás, nelúčim sa s vami, teším sa na naše ďalšie stretnutia v ďalších priestoroch, možno v latentných etapách života Živy;
na záver vám všetkým chcem poďakovať za vašu priazeň Galérii Živa, zároveň ďakujem všetkým, ktorí nám dnes večer prišli zatvoriť našu bytovú galériu na Podtatranského ulici, ďakujem:

Václavovi Stratilovi z Prahy, ktorí robí performance "koniec"
Richardovi Fajnorovi z Brna, ktorý robí performance "rozháňanie chmár"
Petrovi Rónaiovi z Bratislavy, ktorý už od svojho príchodu robí: "antiperformance"
Martinovi Burlasovi z Bratislavy za skladbu "bez názvu";

...cíťte sa s nami príjemne a ponúknite sa vínom....

Ľudmila Holíková, 31.3.1998

hudba k vernisáži: Martin Burlas

< úvod

< výstavy BA

< výstavy ZV