Jozef "Danglár" Gertli

Vím kdo jste a proč jste přišel.
Dík, že ses zjevil, fešáku.
Ty asi nebudeš žádný začátečník.
Ale to sis vybral na svoje vylomeniny nesprávný okrsek.
Já tušila, že nepropásnete možnost jít tam, kde se něco děje.
Chce to jen štěstí, trochu štěstí.....

Vážené dámy, vážení páni,
po úvodných citáciách z českého dabingu špionážneho filmu "Žiť a nechať zomrieť", vás chcem srdečne privítať v mene Galérie Živa na dnešnej vernisáži.
Vítam medzi nami Jozefa Gertliho - DANGLÁRA.
Vítam medzi nami Filipa, "betmena", Krowiaka, guvernéra...
Vitajte v Severozápadnej bašte Zvolenského zámku, v tomto ročnom období, keď pribúda tma a môžu s nami vstupovať do kontaktu obyvatelia podsvetia (možno iba vlastného podvedomia)...Telesný prvok je zvýraznený a dôležitý. Sexuálna energia. Bolesť. Ničivá sila. Osud. Disharmónia. Rozpoltenosť. Snaha. Príbeh.

Vážení hostia,
dovolím si zacitovať časť eposu Edda:
"Baldur, ktorého hlava žiarila ako slnko, bol zabitý lesťou Lokiho "ukončovateľa". Loki prehovoril Baldúrovho slepého brata Hoda, aby na Baldura vystrelil šíp z imela. Baldur zomrel a všetci prítomní sú skľúčení hlbokým žiaľom, ale nemôžu sa pomstiť, lebo sa nachádzajú na mieste mieru. Odinov syn Hermod sadol na koňa a odcválal do podsvetia k panej Hel. Tá mu povedala, že Baldur sa môže vrátiť na zem len vtedy, keď ho budú oplakávať všetky živé a neživé veci na svete."

... nie, nie nezaspite - v tomto období sa nerozprávajú len príbehy, ale sa aj mohutne pije a hoduje... na to ešte chvíľu počkajte...
V Danglárovej tvorbe, grafikách, maľbách sa spája vizuálna obrazová zložka s textom, ktorý je dopovedaním obrazu, ale aj jeho priamou súčasťou, hoci (ako hovorí Foucault): "...klasická maľba dbá na starostlivé oddeľovanie grafických prvkov od výtvarných: ak sa stane, že sú navrstvené vo vnútri obrazu ako legenda a jej obraz, je to pod podmienkou, že výpoveď spochybňuje zjavnú identitu figúry a meno, čo jej zvyčajne dávame..."

...a teda:
toto nie je fajka
toto nie je Magritte
toto nie je fajka
toto je RUM
toto nie je Magritte
toto je DANGLÁR

Vážení hostia,
prichádza hudobná zložka dnešnej vernisáže: HARACHROBÁK

-(hudba- 2 skladby)-

Ďakujem Martinovi, Mirovi, DANGLÁROVI a všetkým, ktorí, ste prišli na dnešnú vernisáž, prajem Vám príjemný večer.

Ľudmila Holíková, 22.11.2003

Hudba k vernisáži: Martin Chrobák, Miro Harach

< úvod

< výstavy BA

< výstavy ZV